Loading color scheme

Houslařství Paseky

Kontakt Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Unikátní expozice houslařské školy a starých řemesel.

Otevřeno kromě listopadu od úterý do neděle od 9 -12, 13-16. V listopadu zavřeno.

Památník zapadlých vlastenců
512 47 Paseky nad Jizerou 121
www.krnap.cz/pamatnik-zapadlych-vlastencu-paseky-nad-jizerou
E-mail: muzeumpaseky@krnap.cz
Telefon: +420 481 523 609

Místo


Paseky nad Jizerou 121

Popis

V malé malebné obci, v prostorách bývalé farní budovy najdete literární památník věnovaný památce zdejšímu písmákovi, houslaři, muzikantovi a školnímu pomocníkovi Věnceslavu Metelkovi a spisovateli K. V. Raisovi, který v 90. letech 19. století na základě Metelkových deníků napsal svůj román Zapadlí vlastenci.

Později byl památník doplněn o expozici krkonošské houslařské školy, která představuje Věnceslava Metelku jako zakladatele a Paseky jako kolébku houslařství. Unikátní sbírka hudebních nástrojů zahrnuje práce prvních paseckých houslařů a jejich žáků až po současné houslaře ze slavných rodů Pilařů a Špidlenů. V roce 2016 potomci slavného houslařského rodu, který žije v Nizozemí, darovali místnímu muzeu 100 let staré vybavení houslařské dílny a řadu pracovních nástrojů (jako dláta různých velikostí, prstové hoblíky, pilky, (houslařský pracovní stůl ale i housle, smyčce, violy, několik mandolín, nebo dokonce laky, jejichž tajemství výroby si houslařští mistři úzkostlivě střežili). Sprostředkovatel daru je houslový koncertní mistr Josef Schebal, původem Čech, který od roku 1968 žije v Nizozemí.

Můžete se zde zaposlouchat do zvuku ručního tkalcovského stavu při tkaní či nahlédnout do tajů řemesla v soustružnické dílně.